On teil kunagi tulnud midagi liisida? Autot, maja, teekannu, väikest punast muruniidukit? Kui jah, siis teate, et teile antakse mingisugune kindel igakuine, tavaliselt konstantne, liisingmakse. Tavaliselt see lihstalt öeldakse teile või kaluleerite selle ise näiteks panga koduleheküljel. Ühel kindlal põhjusel oli mul vaja teada saada, mis maagiat need liisingukalulaatorid teevad. Kuidas on võimalik arvutada liisingu põhiosa ja intress nii, et üks kahaneb ja teine kasvab, samas kui kuumakse jääb ühtlaseks. Tuleb välja, et see ei olegi niivõrd raketiteadus kui ma arvasin, samas selle info leidmine Internetist oli niivõrd raske, et kahju oleks tulemusi lihtsalt enda teada jätta. Niisiis:
Kui kõik liisingumaksed makstakse vastava perioodi lõpus, leitakse liisingumakse suurus valemiga:
PMT = PV/a
kus PMT – liisingumakse suurus
PV – liisitava vara hind
a – rendifaktor
Rendifaktor arvutatakse nii:

kus n – liisinguperioodi pikkus (kuudes)
i – aastane liisinguintressi
Kui esimene liisingmakse on nn. sissemakse (liisingmaksest erinev suurem makse, nt. 10% liisitava vara hinnast), siis leitakse kuine liisingmakse nii:
PMT=(PV - A)/a
kus A – liisingumaksest erinev (ette)makse.
Antud valemid arvestavad, et jääkväärtus on 0.
Kõik valemid on võetud siit: http://193.40.33.19/doc/Teema6Ivanova.doc
1 comment:
Ma arvan, Skyland, et kõik inimesed, kes on kunagi midagi liisinud, on paratamatult PIDANUD endale need süsteemid selgeks tegema - muidu pole mõeldav ju. :D ;)
Aga tubli oled - Sa suudad jätkuvalt iga viimsegi lihtsa asja nii matemaatiliseks ajada ja valemeid üllitada/esitada, et mul tekib tahtmine kohe vastassuunas jooksu pista. :D
P.S. Su blogi kujundus muutunud - väga ilus. :)))
Post a Comment