2009/04/23

Filmiaasta 2008/2009 Vol12: Fast & Furious

Fast & Furious (2009)


Millest: Brian O'Conner ja Dominic Toretto ühendavad jõud, et maa sisse tampida vihatud heroiinidiiler.

Kes: Režissöör: Justin Lin. Peaosades: Vin Diesel, Paul Walker ja Jordana Brewster.

Arvamus: Härrased käivitage oma autod! Gaas põhja, aga kütust ei ole! F&F on 2009. aasta esimene tõeline pettumus. Treiler oli ülicool. Idee tuua taas kokku algne seltskond The Fast and the Furious'st. Ülicool x2. Film ise...not so much. Las ma selgitan.
F&F ei ole halb film. Eraldiseisvana ehk ilma kolme eelmise osata oleks ta isegi hea film. Aga fakt on, et Kiiretel ja Vihastel on juba olnud 3 filmi. Vähemalt 2 lahedat filmi - mulle meeldis esimene osa, mulle meeldis teine osa ja kolmandat ei ole ma tegelikult näinud... Aga kolmas osa langebki peateemast natuke kõrvale. Igatahes - vihased autod, ilusad naised, karmid mehed ja mis peamine - ahhetama panevad autotrikid. Ideaalne mikstuur lihtsaks, aga nauditavaks möllufilmiks. Esimene osa tabas kõige sellega täkkesse. 2 Fast 2 Furious sõitis lihtsalt kiiluvees järgi, aga ei omanud enam uue auto lõhna.
Sel aastal tuli vana kamp jälle kokku. New model, old parts. Nii seda reklaamiti. Treiler näitas väga lahedat kütuseauto kaaperdamist ja muud hullumeelsust. Aga kurvastusega pidin tõdema, et lahedat actionit jagus ainult esimese 10. minuti tarvis. Kõik edasine möll võinuks pärineda mistahes filmist. Ja mis veel hullem, seda ei olnud üldsegi mitte piisavalt. Ma ei tahtnud näha kahe peategelase kukepoksi, kelle eesmärgid on üllamad. Autod on, siis sõidke, aga ärge mölisege!
Võidusõit vabanenud diilerikohale uue autojuhi leidmiseks rikuti ära intensiivse 3D rastergraafika kasutamise ja närvidele käiva häälega GPS pideva kamandamisega. Filmi lõpus oli kaks korda kõrbes edasi tagasi rallmist (iga loll võib kõrbes kihutada) ja enamus sellest oli tehtud arvuti abiga ning nägi väga odav välja. See ei ole see, mille järgi ma kinno läksin. Kus on mu kurvilised maanteekihutamised, kitsastel tänavatel dragimised, ükskõik mis muud peale tüha kõrbe? KITT sõitis kõrbes, kui oli vaja TurboBoosti demostreerida. Ilmselt oli lihtsam filmida, vähem võimalusi kuhugile sisse sõita. Aga meil on aasta 2009. Mis toimub? Kas trikimehed ei ole vahepeal edasiõppustel käinud?
Milleks on vaja odava arvutigraafikaga kõik ära rikkuda? Milleks on vaja tuua sisse armastatud tegelase surm? Milleks on vaja olla nii tõsine? Tegelikult ka, nalja oleks pidanud rohkem olema. Hoolimata reklaamitud hullumeelsusest võttab Fast & Furious ennast natukene liiga tõsiselt, et olla originaaliväärline.

Järgmine bonditüdruk? ;)

Hinne 5/10

Filmiaasta 2009/2008 Vol11: Crank: High Voltage

Crank: High Voltage (2009)


Millest: Chev Chelios kukub helikopterist alla ja jääb ellu. Aga ainult selleks, et hiinlased saaksid tema organeid ükshaaval müüma hakata. Kõigepealt vahetatakse välja ta süda, mille asemele pannakse üsna algeline kunstsüda. Viimane vajab aga töötamiseks pidevalt voolutoidet. Chelios põgeneb hiinlaste käest ja asub oma südant tagasi võitma. Tulistades ja pekstes läbi kõik, kes teda sel teel takistavad.

Kes: Režisöörid: Mark Neveldine & Brian Taylor. Peaosades: Jason Statham ja Amy Smart.

Arvamus: Esimene Crank oli kui hullumeelse märg unenägu. Jason Statham jooksis, tulistas ja peksis kõiki, kes talle teele ette jäid. No-stop-action. Tempo oli kõrgemal kui taevas ja dialoog oli segasem kui hommikune pohmakas. Aga oli vähemalt märgata filmile omaseid tunnusjooni. Nagu näiteks, küll teisejärguline, aga siiski, sisu. Teine osa on täpselt samasugune...aga astmes 12. Kogemus vaadata High Voltage sarnaneb ilmselt olukorrale, kus sa segada kannutäie musta kohvi sisse pool liitrit puhast adrenaliini ja loputada sellega alla pool tosinat extasy tabletti. Ühesõnaga: Crazzzzzzzzzzzzzzzy!
See ei ole enam film. See on performance. Kui trance muusika saaks olla film, siis oleks ta Crank: High Voltage. Siit ei tasu otsida loogikat. Ta lihtsalt on. Niisama. Sõnad tulevad tegelaste suust, aga neil ei ole tähtust. Lugu räägivad kuulid ja rusikad ja pringid pepud.
Sisu, kui nii võib üldse öelda, on tarvilik vaid selleks, et võttekohti vahetada ja tegelased saaksid omavahel one-liner'eid vahetada. Parim näide kui naeruväärne kõik toimuv on: Chev on täielikult ümber piiratud politseinike poolt, kel kõigil sõrm päästikul; kohale sõidab tüüp mopeedil, Chev hüppab sadulasse ja kihutab minema. Politseinikud on nii jahmunud, et unustavad tulistada.



Üks võimalus hommikuseks ergutuseks

Mulle meeldisid kõik need tegelased, keda Chev oma teel kohtas. Nii kirjut ja nii ogarat karakterite punti ei leia kusagilt mujalt. Tourette sündroomiga transvestiit, homo(?)neegrid, muldvana kiimas hiina triaadiboss, palgatõusu nõudvad pornonäitlejad, litsentsita südamekirurg/nurgaarst, mehhiko gangsterid, hoorad, stripparid, motopeded jne. You name it - it's there. Enamus tegevust võeti üles geto taustal, mis andis autentsuse tunnetust.
Mulle meeldis ka, et see film ei tundnud sõna "ei". Kõik mis režissööriduol pähe tuli, ilmselt ka ära realiseeriti. Autoaku klemmi keele külge ühendamine kunstsüdame laadimiseks. Check. Avalik kepp hipodroomil. Check.
Elus inimpea elustamisaparatuuriga akvaariumis. Check.


Hinne 4/10

Filmiaasta 2009/2008 vol10: Watchmen (kinos käidud)

Watchmen (2009)



Millest: Alternatiivne reaalsus. 80'ndad. Külm sõda. Superkangelased on osa USA igapäevaelust. Üks kunagine superkangelane tapetakse, mis vallandab igavaima superkangelaste filmiloo ever made.

Kes: Režissöör: Zack Snyder. Peaosades: Billy Crudup, Jeffrey Dean Morgan, Patrick Wilson, Jackie Earle Haley ja Malin Akerman.

Arvamus: Ma olen ära näinud pea kõik viimase 10 aasta superkangelaste filmid. Alates X-Men'st ja Spiderman'st lõpetades The Dark Night ja Ironman'ga. Pean tõdema, et Watchmen on selles liigas konkuretsitult halvim. Kinosaalis maha istudes olid lootused laes. Snyderi 300 oli over-the top-crazy-fun-action.
Avasteen andis lootust sama kaliibriga elamuseks. Kerge madistamine korteris, segastel põhjustel mõrv ja kohe järgnevad avatiitrid olid hästi kokku pandud. Ja siis hakkasid tegelased rääkima. Nad rääkisid kohe palju. Ma ei ütle, et tekst oli halvasti kirjutatud - siia filmi sobis morn toon väga kenasti. Aga seda oli väga raske jälgida ja seedida. Lugu hüppas pidevalt edasi tagasi filmimineviku ja -oleviku vahel. Keskne tegelane vahetus iga natukese aja tagant. Film hakkas venima. Ma arvangi, et filmi peamine komistuskivi oli liigne pikkus - üle kahe ja poole tunni. Võibolla ma olin valesti häälestatud. Ma tulin vaatama kick-ass superhero-movie't, aga sain kaks ja pool tundi arutelu inimkonna enesehävitusliku loomuse üle. Mõne üksiku action-steeniga.
Kunstlilselt oli kõik paigas ja selgelt näha, et 150 miljonit eelarvet oli siiski kuhugi pandud. Effektid olid viimase peal kenad, võttepaigad ja kostüümid detailsed. 80'ndate stiil oli kindlalt paigas. Taustamuusika oli fifty-sixty. 99 Luftbaloons...idee poolest ta ju sobis oma steeni täitma, samas oli ta eelnevalt kinnistunud karmi looga veidras vastuolus. Maitse asi.

Mida sina öösiti teed?

Rorschach vanglast päästmine kindlasti oli filmi highlight. See ja Malin Akerman Silk Spectre II kostüümis :) Kõneainet pakkus ka Billy Crudup'i sinine meesorgan, mis mõne hetke päris avalikku ekraaniaega sai. Ja seksikaadrid olid üsna kuumad. Aga ega film asjata alla 16-aastastele keelatud polnud. Hoolimata sellest, et võitlust/kaklust oli ekraanil minimaalselt, on tegu siiski äärmiselt vägivaldse filmiga. Nõrgema närvikavaga inimesed võiksid eemale hoida.

Jaanuari eelpostis kirjutasin ma nii:
...Zack Snyder'i uus film ja tõenäoliselt üks aasta suurim kassahitt Watchmen.
Ettekuulutus ei saanud tõeks. Esinädalavahetus USA's tõi sisse 55 miljonit dollarit. Praeguseks hetkeks on üle maailma kokku krabatud 181 miljonit dollarit. Arvestades, et filmis pole ühtegi A-level näitlejat ning film põhineb küllaltki tundmatul algmaterjalil pole see vast kõige hullem tulemus. Samas filmi eelarve üksinda oli juba 150 miljonit. Lisades sinna hulka veel levituskulud ja reklaami, siis WB jäi hetkel ikkagi miinusesse. Lootust on, et DVD müük annab korraliku panuse kulude/tulude nulli viimiseks.

Hinne: 5/10

Filmiaasta 2009/2008 Vol9: Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire (2008)


Millest: Mumbai noormees Jamal arreteeritakse kahtlustatuna pettuses Miljonimängu saates. Oma süütuse tõestamiseks räägib ta ära iga vastatud küsimuse tagamaad...mis sisuliselt tähendab tema elulugu.

Kes: Režisöör: Danny Boyle Peaosades: Dev Patel ja Freida Pinto.

Arvamus: Ma hakkasin sellele filmile rohkem tähelepanu pöörama alles siis kui ta tõi koju nii parima filmi Kuldgloobuse kui Oscari. Enne seda tõrjus mind imelik pealkiri + India ületoon (kunagi ammu TV1 näidatud India filmid jätsid suhu paha meki) + Danny Boyle eelmine töö Sunshine oli igavam kui diferentsiaalvõrrandid. Aga huvi kasvas siiski näha, mis selles filmis Oscarit vääris. Ja ma nägin. Ja oli väga hea. Kas nüüd just nii hea, et kõigi nende auhindadega üle kullata...see on vaieldav. Päris mitu elementi jäid tegevustikus ebaselgeks. Ma ei hakka neid siin üles loetlema, sest tegu on rohkem iluvigadega ja üldiselt filmivaatamist ei sega.
Sisu oli mõnusas lihtsalt avatavas pakendis - what you see is what you get. Väga kaasa mõtlema ei pidanud, samas igav ka kordagi ei hakanud. Film mängiski rohkem emotsiooni peale, mida toetas suurepäraselt valitud muusika(stiil) ja oskuslik kaameratöö. Ilus armastuslugu, nagu üks India film olema peab. Inglise kastmega üle valatud.
Paar nädalat hiljem peale esimest vaatamist käisin filmi koos sõpradega veel kord üle. Ikka oli hea. Aga nõrgad kohad paistsid selgemini kätte. Kõige rohkem häiris mind põhiline süžeekäivitaja - arreteerimine ja ülekuulamine kahtlustatuna Miljonimängus petmises. Ma ei tunne küll India õigussüsteemi, aga nii julmalt sõna otseses mõttes kott pähe tõmmati ja elektriga ülestunnistust välja piinata - see tundus liiga julm, isegi kui ta oleks mängus petnud.

Hinne: 8,5/10

Filmiaasta 2009/2008 Vol8: The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button (2008)



Millest: Lugu mehest Benjamin Button'st, kes hakkab vananema tagurpidi ja mis see endaga kaasa toob.

Kes: Režisöör: David Fincher Peaosades: Cate Blanchett ja Brad Pitt.

Arvamus: David Fincher nailed it. Brad Pitt nailed it. Cate Blanchet nailed it. End of story :) Sellele filmile läksin vastu puhta lehena, v.a. mõned väiksed kõlakad...nagu näiteks 13 Oscari nominatsiooni... Lisaks kuulsin eelnevalt, et TCCoBB sarnaneb Forrest Gump'le. Tõsi ta on - mõlemad filmid on superhead. Leiab ka muid ühiseid jooni, aga tegu on siiski kahe erineva filmiga. Samas kui sulle meeldis Forrest, siis meeldib sulle kindla peale ka Button. Jutt, et film on liiga pikaks venitatud, on vale. Kui, siis kümme minutit algust võib mõne ülikärsitu vaataja eemale peletada. Värvikad karakterid ja värskena mõjuvad süzeeliinid hoiavad kuni lõpuni tugevasti enda küljes kinni. Muide see on teine järjestikune film, kus Tilda Swinton ja Brad Bitt koos näitlevad. Eelmine ühisprojekt siis Burn After Reading (äärmiselt naljakas spioonifilm). Swinton hakkab mulle näitlejana järjest rohkem meeldima.

Hinne: 10/10